Zdravé chudnutie
V prvom rade, neponúkam zázračnú diétu na chudnutie , ale dlhoročne osvedčený spôsob zdravého životného štýlu, kde dosiahnete úbytok váhy, celkové prečistenie organizmu, posilnenie imunitného systému.
Pokiaľ chcete navždy a natrvalo zredukovať svoju váhu potrebujete: Vedieť prečo?
Ale najskôr sa pozrime čo to vlastne nadváha je a čo ju spôsobuje.
Ide len o estetický problém? Nie!
Najnovšie štúdie dokazujú, že nadváha je jedným z najväčších a najčastejších zdravotných problémov. Čísla hovoria, že až 70% úmrtí v Európe je spôsobených nadváhou.
Je veľmi zaujímavé, že ľudia bežia aj s nachladnutím k lekárovi, ale s nadváhou nie.
Takže, nadváha je problém zdravotný.
Obezita-nadváha je veľmi veľkým stresom pre srdce, pretože musí prečerpať krv cez všetky tukové vrstvy. Na jej základe vznikajú rôzne ochorenia : pohybový systém a dokonca má vplyv aj na duševné choroby.
Keď si niekto povie: A čo keď som obézny, hlavne, že som zdravý. Je to veľký omyl, pretože ten,kto trpí nadváhou zdravý nie je, len sa mu ešte choroby nevyplavili na povrch.
Je východiskom diéta? Určite..Nie!!!!
Aby sme pochopili samotný jo-jo efekt, musíme porozumieť metabolizmu nášho tela. Metabolizmus nebolí, látková premena je súbor funkcií v našom tele, pri ktorých sa prijímaná potrava mení na potrebnú energiu a telo tú energiu spotrebováva.
Jojo efekt je zákonitý jav, ktorý sa týka každého, kto chudne sezónne a opakovane. A hlavne rýchlo! Sezónne chudnutie znamená, že obdobie diéty strieda stav, kedy diétu nedržíte. Počas diéty taký človek chudne a po diéte priberá.
Telo je prispôsobivé. Pamätá si. Reaguje. Ak mu raz predvediete diétu, nabudúce už bude vedieť, že treba šetriť energiou. Ak sa diéty opakujú, telo šetrí energiu už-preventívne.
Napríklad prvé Vaše chudnutie bude trvať mesiac. Po ňom prestanete dávať pozor. Váha sa pomaly začne šplhať nahor. Zhruba za 2 až 3 mesiace ste tam, kde ste boli pred diétou. Tak nasadíte ďalšiu diétu. Teraz to už ide oveľa pomalšie, telo už tuší, čo naň chystáte. Budete chudnúť aj vyše dvoch mesiacov, aby ste dosiahli podobný úbytok váhy, ako naposledy. Ak po druhej diéte prestanete dávať pozor, priberiete rýchlejšie. Už len za jeden mesiac. A takto to ide stále rýchlejšie. Čoraz ťažšie budete chudnúť a čoraz ľahšie priberať.
Mnoho štíhlych žien už na to doplatilo. Samé si určili diétu, alebo hladovku, aby sa zbavili možno dvoch, alebo troch kíl. Po pár rokoch sú z nich naštvané tučné ženy, ktoré celý život chcú schudnúť v zajatí jojo efektu, ktorý im spomalil metabolizmus, takže za pár rokov majú desiatky kíl navyše. Druhá cesta z jojo efektu totiž vedie k trvalému hladovaniu a mentálnej anorexii. Metabolizmus sa totiž prispôsobuje.
Mnoho žien má tak "vydiétovaný metabolizmus",že priberajú aj z množstva jedla, z akého by zdravý človek chudol. Vravia, že zo vzduchu. Po dňoch extrémenej diéty môže aj jediná "sladká výnimka" spôsobiť vážne škody.Ak sa chcete jojo efektu vyhnúť, musíte splniť 2 podmienky: Musíte chudnúť pomaly a to tak, že postupne zmeníte svoj životný štýl na taký, ktorý nevedie ku obezite. Musíte jesť pravidelne, pestro a toľko, aby sa Vám nespomalil metabolizmus. A samozrejme dodržiavať pitný režim.
Váš metabolizmus je spomalený možno na polovicu toho, čo by bolo bez diét. Chudnutie sa už takmer nedarí a ak ho prerušíte, váha raketovou rýchlosťou letí hore - vždy vyššie, než bola pred poslednou diétou.
Počas diéty sa telo prepne na úsporný režim. A v úspornom režime beží potom ešte niekoľko mesiacov po diéte. Nečudo, že aj malé navýšenie jedla po skončení diéty sa pre úsporný metabolizmus potom javí, ako obžerstvo. Musíte sa venovať pohybu. Ak nie už počas chudnutia, tak najneskôr po schudnutí. Bez toho si hmotnosť neudržíte. Po schudnutí sa však pohyb musí stať pravidelnou a trvalou súčasťou Vášho života. Váš nadbytočný tuk nie je váš problém, márne proti nemu bojujete.Váš tuk je len dôsledok. Kým neodstránite príčinu priberania, nikdy neschudnete natrvalo.
A príčina obezity sa volá životný štýl. Zmeňte ho!
Bazálny metabolizmus ovplyvňuje nielen chudnutie
Bazálny metabolizmus závisí od toho ako sa stravujete
.
Realita je taká,že mnoho ľudí považuje za raňajky kávu a ešte veľa ľudí vôbec neraňajkuje.
Ďalej je dôležité vedieť, kedy a čo sa má jesť, či popri jedle pijeme nejaké nápoje, teda či jedlo zapíjame.
Vezmite si určité návyky máme dané z detstva. Keď sme boli malé deti,mali sme určité intervaly v jedlách.
Ráno sme sa najedli doma, potom sme mali v škôlke desiatu, obed a olovrant a večerali sme zasa doma. Vždy to bolo v určitom čase , teda tá hodina sa nemenila.
Intervaly, ktoré sú medzi jedlami nám vlastne slúžia na to,aby sme dodržiavali pitný režim.
Vezmite si, že hlad je skrytý smäd. My tým,že nepijeme začíname mať rôzne chute /sladké, slané/ a kompenzujeme si to, ale nášmu telu stále niečo chýba. Problém je v tom keď sa ráno najeme klasického pečiva, zdvihne sa hladina cukru v krvi. Síce chvíľu sme najedení,ale po čase sa dostaví pocit hladu a každý to riešime po svojom, niekto si dá cigaretku, niekto kávu s cukrom iní si zasa dajú nejakú tu sušienku. V tomto období to naše telo nedokáže spracovať a nastáva problém a to je,že sa nám to všetko začne ukladať vo forme tuku. Preto by sme sa nemali dostávať do obdobia hladu.